Google je navodno prekršio vlastita pravila oglašavanja na YouTubeu

Prema istraživanju objavljenom u The Wall Street Journalu, oko 80% YouTube oglasa na stranicama trećih strana krši njihova pravila.

Googleov logotip napravljen od neonskih svjetala

pridružite se razgovoru

Novo istraživanje objavljeno u The Wall Street Journalu otkrilo je da bi Google od 2020. godine sustavno kršio vlastita pravila o oglašavanju na YouTubeu. Izvješće otkriva prakse koje bi Google provodio s videooglasima koji se poslužuju na web stranicama trećih strana, što bi nisu u skladu sa standardima koje je sama tvrtka opisala u svojim uvjetima pružanja usluge.

Studija se odnosi na reklame koje se pojavljuju u YouTube videozapisima ugrađenim na web stranice trećih strana. Ovu uslugu angažiraju oglašivači , a Google uspostavlja niz pravila koja osiguravaju da se oglasi na YouTubeu reproduciraju na način koji generira utjecaj na korisnike. Međutim, čini se da sve ukazuje na to da bi tvrtka I zanemarila ova pravila u velikoj većini slučajeva, a oko 80% videooglasa koji se poslužuju na web stranicama trećih strana prekršilo bi vlastita pravila .

“Osjećam se prevareno”: neki oglašivači ne isključuju traženje povrata novca

Agencija adalitycs osigurava da se otprilike jedan od dva oglasa na Youtubeu ne prikazuju na samoj platformi , već na web stranicama trećih strana. Umjesto toga, Google tvrdi da se "velika većina" oglasa poslužuje putem njegove vlastite video platforme, a ne putem web stranica trećih strana.

Ove web stranice trećih strana na kojima Google prikazuje svoje oglase poznate su kao "Google video partneri" i moraju zadovoljiti niz zahtjeva da bi mogle uključiti oglase, osiguravajući da su savršeno vidljivi i da ih korisnik može slušati ako uključuju zvuk ili ih preskočite ako želite.

Kako bi prikazali svoje oglase na ovakvim web stranicama, oglašivači plaćaju oko 100 dolara za svakih 1000 potvrđenih posjeta , navodi se u izvješću. Međutim, Google bi prekršio ta pravila tako da u mnogim slučajevima oglasi nisu bili 100% vidljivi ili su se pojavljivali sa strane web stranice, reproducirali su se bez zvuka ili se nisu mogli preskočiti. Oni koji su zaduženi za istragu sugeriraju da bi, zbog svih ovih razloga, oglašivači, uključujući Samsung, Disney+ ili American Express, plaćali 20 puta više nego što bi trebali za prikazivanje svojih oglasa na web stranicama trećih strana.

Kao da to nije dovoljno, otkriveno je da su se u nekim slučajevima oglasi prikazivali na web stranicama sa sadržajem koji se smatra dezinformacijskim web stranicama s piratskim sadržajem i slično.

Suočeni s ovom situacijom, neki od pogođenih oglašivača kažu da se "osjećaju prevarenim", a nekoliko vjeruje da bi "trebali moći dobiti natrag svoj novac" jer Google nije postupio u skladu s vlastitim propisima. Joshua Lowcock, globalni direktor medija za reklamnu agenciju UM Worldwide, smatra da se radi o zlouporabi povjerenja od strane Googlea, te vjeruje da bi kompanija to trebala popraviti i u potpunosti refundirati klijentima za prikaze oglasa koji nisu slijedili pravila servisa.

Sa svoje strane, tvrtka poriče da je prekršila njihove uvjete pružanja usluge i navodi da je studija koristila "nepouzdane metodologije uzorkovanja", uz osiguranje da su "tvrdnje o mreži Google Video Partners krajnje netočne".

pridružite se razgovoru

Posted in Uncategorized